5 jäätmevaba muudatust, mida saad teha kohe!

Näen, et järjest rohkem inimesi Eestis tunnevad huvi jäätmevaba elustiili kohta. Nende hulka kuuluvad ka paljud minu tuttavad. Kui mainin, et olen sellest olnud huvitatud juba üle aasta, uuritakse minult häid nippe, mida ka nemad saaksid kergesti ellu viia ja sellega meie keskkonda aidata.

Seega panin siia paar kiiret muudatust, mis ei võta palju aega ja raha ning mida paljud selle teemaga kursis olevad inimesed juba teevad.

 1. Osta endale korralik taaskasutatav veepudel – oma roosa veepudeli ostsin juba aasta tagasi Austraaliast ning see on külastanud koos minuga juba kuute riiki! Armastan, et enam ei pea ka lennujaamas plastpudelis vett ostma, vaid saan rahus oma tühja taaskasutatava pudeliga turvakontrollist läbi minna ning hiljem sinna joogivee kraanidest vee sisse lasta. Muidugi käib ta minuga kaasas ka trennis, Eesti-sisestel reisidel ning vahest ka niisama linnas jalutades on ta mul kotis olemas.

2. Vaheta kilekotid riidekoti vastu – mul on kokku umbes 5-6 riidest kotti, mis olen endale aegade jooksul kas ise soetanud või kingiks saanud. Just selle toreda pildil oleva HÜÜP koti sain endale sellel aastal sünnipäevaks! See on hetkel ka minu lemmik tänu oma mustale värvusele ning helkurist kirjale.

3. Osta lahtisi puu- ja juurvilju – tunnistan ülesse, et selles olen alles algaja. Kuna külastan tavalisi toidupoode, siis umbes pool minu toidukorvist on lahtised puu- ja juurviljad, kuid see teine pool (näiteks lillkapsas, suhkruherned, erinevad salatilised) on tihtipeale juba plastikus ning kuigi vahest jätan need sellepärast ostmata, siis tihti leiavad nad aga siiski tee minu korvi.

4. Loobu ühekordsetest kohvitopsidest – olin uskumatult õnnelik kui selle Frank Greeni kohvitopsi enda sünnipäeva kingikotist leidsin! Kuigi kahe kuu jooksul pole seda veel kordagi kohvi ostmiseks kasutanud, siis kindlasti leiab see kasutust reisidel. Praegu olen sinna vahest kohvi sisse teinud kodus, kui pean kiiresti kuhugi liikuma, või kasutanud seda hoopis teetopsina.

5. Kasuta kodus paberrättide asemel köögirätti – see on minu peres alati harjumuseks olnud. Mu vanematel on küll kodus ka paberrätid olemas, kuid need on pigem erandjuhtudeks. Ise kasutan köögirätti nõude ja käte kuivatamiseks. Ka maha läinud vesi või muu vedelik saab tihtipeale just sellega köögipinnalt eemaldatud.

Loodan, et kui jõudsite siia, teksti lõppu, siis leidsite siit nimekirjast endale paar mõtet, mille saate kohe ellu viia või siis hoopis kinnitas see list teile, et olete oma tegevustega õigel teel 🙂

4 Comments

 1. Katrin Järve says:

  Algava grillihooaja algus- toob kaasa uuendamise mõtted,eelmine aasta juba alustasin mõtet ,et suve õuepidude laua katmiseks kasutan vanu lauanõusid ja kruuse .Olen kogunud need kokku oma tuttavate, vanemate käest, kes tahavad jalust ära saada olen kasutusele jätnud võimalikult värvilised ja vanad.Leian et see pole suur koormus neid pärast pesta.Laud jääb ilusam ,mugavam süüa ,et mitte püüda tuulest viidud toitu ja kui palju jääb prügi tootmata .

  1. Susanna says:

   See on väga super mõte! Eriti veel, et kasutatavad nõud on juba taaskasutus tänu sellele, et said need kelleltki, kes neid enam ei vajanud.

 2. Oh, tänud kohvitopsi soovituse eest, minu oma hakkas lekkima ja pole veel uut ostnud, samas õnneks mitte ka ühekordseid kasutanud.

  1. Susanna says:

   Nii tore, et sain aidata! Kui mõtled just Frank Greeni kohvitopsile ning ostad ka tihti kohvi kohvikutest, siis soovitan ringi vaadata, et äkki mingil kohvikul neist on oma Frank Greeni tops müügil, mis annab sulle soodustust. Näiteks minu tops on ostetud Gourmet Coffee-st ning annab seal iga kohvi pealt 20% soodustust 😉

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga